13. 2. 2007

Jedno z hlavních hesel vedení nové radnice (ČSSD + ODS) na Brně-střed bylo „boj proti korupci“. S velkou slávou tak bylo oznámeno novým vedením radnice a starostou Michalem Bortlem (ČSSD) zřízení protikorupční komise (už ale zapadlo, že několik měsíců po jejím schválení tato komise není personálně obsazena, a tudíž nefunguje).

Za čtvrt roku svého působení vedení radnice přidělilo šest stavebních zakázek na opravy bytových domů v celkové výši 5,325 milionů korun. Všechny, podle zápisů z Rady městské části Brno-střed, byly schváleny jednohlasně na základě jedné jediné cenové nabídky.

V situaci, kdy rozpočet Brna-střed nemá na pokrytí potřebných nákladů (krácena byla například dotace na plavecký areál na Kraví hoře), vzbudilo toto jednání oprávněnou kritiku Strany zelených. Rada na ni tento týden reagovala upravením stávající vnitřní metodiky k zadávání veřejných zakázek. Zajímavá je především kapitola týkající se zadávání stavebních zakázek, protože právě těch prochází Radou většina.

Podle této upravené metodiky je nyní třeba při stavební zakázce do šesti milionů korun vybírat alespoň ze tří nabídek oslovených firem, při zakázce do milionu korun zůstává výběr na základě 1 nabídky.

Posun vedení radnice k zadávání veřejných zakázek je jistě chvályhodný, nicméně naprosto nedostatečný. Ve chvíli, kdy záleží pouze na radnici, koho osloví, zde pořád zůstává velký prostor pro manipulaci, korupci a neprůhlednost.

To všechno v situaci, kdy právě na radnici Brno-střed došlo v minulosti opakovaně k podezření z korupce (například při výběrovém řízení na úklid centra města v kauze ASA). Tomuto podezření by se radnice mohla bránit velice jednoduše – zveřejňováním všech výběrových řízení například nad 100 tisíc korun na webových stránkách radnice. Tím by bylo zaručeno, že firmám, které jsou osloveny přímo, nepomůže, když budou domluveny mezi sebou nebo s někým, protože vždy bude hrozit, že se přihlásí někdo, kdo nabídne nižší cenu.

Samozřejmě se dá namítat, že nejen cena je důležitá, ale i kvalita provedené práce. Zde je možné požadovat reference a doporučení z dříve realizovaných prací. Na základě dobře sestavené smlouvy může radnice špatně odvedenou práci reklamovat, navíc stavební firma, která práci špatně odvede, by si měla být jista, že v dalším výběrovém řízení nemá šanci. Způsobů, jak výběrová řízení zprůhlednit, je samozřejmě víc, i když ne všechny jsou tak jednoduché. Pokud však jejich zavedením získáme nejen větší transparentnost výběru firem a práce radnice, věřím, že ušetřené finanční prostředky budou nemalé. Vydělaly by na tom jak slušné firmy, které nyní nemají šanci předložit svou nabídku a zúčastnit se výběrových řízení na radnici Brno-střed, tak i my občané, protože za ušetřené peníze by se určitě dala realizovat řada dalších potřebných věcí.

JASNA FLAMIKOVÁ, zastupitelka za Stranu zelených za Brno-střed

Mladá fronta DNES | 13.2.2007 | rubrika: Kultura – Brno a Jižní Morava | strana: 5