6. 9. 2010

S tímto způsobem politického boje začal už někdo jiný a jak se ukázalo, Jiřímu Paroubkovi dlouhodobě tato metoda neprospěla. A tak na to jde starosta největší brněnské městské části chytřeji.

Nedává lži na billboardy, ale vypouští je v médiích. Dobře totiž ví, že opravy a omluvy v novinách nikdo moc nečte, ale ukápne-li tu a tam nějaké to jedovaté slovíčko, zavrtá se do hlavy těch méně informovaných a pak se metodou „jedna paní povídala“ předává dál. Jelikož mám tu čest sedět s panem starostou v jednom zastupitelstvu, už jsem měla možnost si povšimnout, že si s pravdivostí a podložeností svých tvrzení hlavu neláme. Hlavně, že se objeví v médiích.

Poprvé si podobný záškodnický způsob vyzkoušel na starostce Nového Lískovce Janě Drápalové, která se teprve z brněnských médií dozvěděla o tom, že si Nový Lískovec a Brno-střed budou vyměňovat nepřizpůsobivé občany. Zjevně ho nadzvedlo, když byl Nový Lískovec chválen za svou práci s dlužníky na nájemném a dáván do kontrastu s jeho městskou částí, která má naopak ve vybírání nájemného problém jako Brno. A paní starostce dalo pak velkou práci vysvětlit vyděšeným novolískoveckým občanům, že pan starosta prostě a jednoduše lže. Nicméně i média nakonec podávala celou záležitost jako spor dvou starostů, vypadalo to, že na každém šprochu je pravdy trochu a jenom se tak dva starostové hádají přes média. Viz: http://www.zelenebrno.cz/Temata-Kauzy/Kauzy/Neprizpusobivy-starosta-Stastka/Amnezie-starosty-Stastky-aneb-kdo-vlastne-strasi-Novy-Liskovec

Už jsme si zvykli, že si pan starosta do Zelených, kteří mu jako opozice na jeho radnici poněkud zatápějí a vytahují na světlo veřejné kauzy, které měly původně jen tak tiše a ve skrytu zapáchat, kopne při každé příležitosti. A tak nás ani neudivuje, když v rámci kauzy Wilson, která jeho předchůdkyni Dagmar Hrubou stála starostenské křeslo, jen tak mezi řečí naznačí, že na místě kontroverzního domu chtějí Zelení vybudovat komunitní centrum pro Romy. Opět se pokouší nenápadně zapálit další populistický ohníček, který má Zelené poškodit. Opět bude jedna paní druhé povídat o tom, jak ti Zelení chtějí do Masarykovy čtvrti zatáhnout Romy a opět bude těžké vysvětlit, že to pan starosta jen prostě a jednoduše lže.

Moc nevěřím tomu, že si pan starosta jenom „popletl“ dvě plánovaná komunitní centra. Jedno romské má na území Brna-střed opravdu vzniknout v parku Hvězdička, které je připravováno v rámci velkého projektu IPRM IOP financovaného převážně z evropských fondů a to v oblasti kolem ulice Bratislavská. A je určeno pro romské děti a mládež žijící v lokalitě, kde si děti opravdu dosud nemají kde hrát. A na místě, kde radnice Brno-střed dlouhodobě prosazovala vznik kontroverzního domu Wilson, Zelení požadovali vznik komunitního společenského centra pro občany žijící v jeho okolí. Komunitní centra jsou totiž určena pro místní komunitu a tak si nedovedu představit, jak by se do Masarykovy čtvrti dostávali Romové, kteří v této lokalitě vůbec nebydlí. A kromě jiného byla tato aktivita zakotvena v původní smlouvě, na jejímž základě Ministerstvo obrany poskytlo Brnu svůj bývalý areál a kterou radnice Brno-střed dlouhodobě ignorovala.

Bohužel podobné vyvolávání protiromských nálad a odporu k této skupině našich občanů v minulosti spíše fungovalo v prospěch podobných populistů a dokud fungovat bude, bude i zneužíváno. Jenže. Ve chvíli, kdy se z médií dozvídáme o šíleném bratislavském střelci, jsou podobné hrátky na oblíbenou protiromskou notečku ještě podivnější a nebezpečnější. Ale to je panu starostovi zjevně jedno, hlavně že je v médiích a vypouští a vypouští… Tak aby ho to nakonec nerozpustilo.

Kateřina Dubská, zastupitelka města Brna za SZ