8. 12. 2010

Dva měsíce po volbách je nejvyšší čas, aby se zastupitelstvo vrátilo k otázce výstavby podzemních parkovacích garáží pod Zelným trhem a řeklo své definitivní NE. Zelení vyzývají nové vedení města, aby tento bod nechalo zařadit na program jednání zastupitelstva.

Nestane-li se tak, budou zelení usilovat o dohodu opozičních stran na společném návrhu na zamítnutí garáží, který příští úterý předloží zastupitelstvu.

Podpisy Brňanů na peticích proti podzemním garážím přibývají (podle informací organizátorů petice na s www.nesouhlasim.webnode.cz je jich k dnešnímu dni již 3500) a rizika poškození historických památek v centru města se projektantům investora stále nepodařilo vyvrátit. Je tedy nejvyšší čas, aby se po dvou měsících od voleb k záležitosti opět vyjádřilo zastupitelstvo města Brna. V anketě provedené 12. listopadu 2010 deníkem MF DNES se většina třiatřiceti zastupitelů jasně vyslovila proti garážím pod Zelným trhem. Pokud tedy všichni zastupitelé dodrží své slovo, nemělo by nic bránit tomu, aby Zastupitelstvo města Brna vyjádřilo projektu své jasné NE.

Otálení s přijetím zřetelného stanoviska města může mít naopak velmi negativní důsledky. S přibývajícím časem se totiž zvětšuje objem finančních prostředků, které investor ve víře, že kladné stanovisko města nakonec získá, utratí za projektování, studie a posudky. Tím se zvyšuje riziko, že někteří zastupitelé budou při svém rozhodování pod tlakem argumentu, že do přípravy projektu již investor vložil velké množství financí. Je tedy rozumné, aby město své NE, řeklo co nejdříve.

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených k tomu říká: „Otálet s definitivním vyjádřením zastupitelstva nemá smysl. Zelení proto vyzývají vedení města, aby vyšlo vstříc požadavku tisíců Brňanů a zařadilo na program prosincového zasedání zastupitelstva otázku definitivního zamítnutí projektu garáží pod Zelným trhem. Pokud tak Rada neučiní, budou zelení usilovat o dohodu opozičních stran na společném návrhu, který bude příští úterý předložen.“

Se záměrem vystavět pod Zelným trhem garáže pro 58 automobilů přišel na jaře 2010 soukromý investor. Po detailním seznámení se s projektem a jeho riziky (narušení statiky historické kašny Parnas, ohrožení provozu historických sklepů, výrazné omezení života v centru Brna v průběhu stavby) zelení usilují o zamítnutí tohoto záměru. Na říjnovém zasedání ZMB se však pro zamítnutí projektu většina zastupitelů nenašla a záležitost byla usnesením odložena.