5. 4. 2012

Od 1. dubna platí nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který se snaží zjednodušit a zprůhlednit celý systém jejich udělování. Než se tak ale stalo, vypsali Město Brno i jeho centrální městská část na poslední chvíli tendry ve velmi nadstandardním objemu. Náhoda?

Zvlášť radnice MČ Brno-střed ukázala, jak rychle a efektivně dokáže pracovat, když na to přijde. V pondělí 2. dubna oznámil starosta MČ Brno-střed Libor Šťástka do médií zadání veřejných stavebních zakázek v objemu 625 mil. korun s tím, že se jedná o dlouhodobě připravované tendry, které prošly standardním schválením v komisích i Radou městské části.

Zdá se ale, že si starosta okolnosti kauzy pamatuje trochu jinak, než jak se jeví přinejmenším z opoziční lavice: „Pan starosta se o komisích vyjadřuje v množném čísle a v časovém rozpětí od podzimu, avšak zmíněné zakázky, projednala pouze jedna komise – Komise pro správu bytových domů dne 20.3.2012,“ říká Bohumil Straka, zastupitel ZMČ Brno-střed za TOP 09.

Z oficiálního zápisu této komise přitom vyplývá, že projednání sporných zakázek původně ani nebylo na programu jednání. Její předseda Miroslav Vaníček (ODS) navrhnul dodatečné doplnění programu o tento bod s tím, že materiály byly členům komise poskytnuty nestandardně tzv. „na stůl“, tedy bez možnosti velmi složité dokumenty nastudovat.

„Pan starosta má 30ti denní zákonnou lhůtu na poskytnutí informací ke způsobu, jakým tyto zakázky byly schvalovány,“ vysvětluje Jasna Flamiková, předsedkyně klubu Strany zelených v ZMČ. „Těšíme se, že radnice zveřejní seznam všech jednání orgánů samosprávy, které je od podzimu projednávaly, a silné pochybnosti o těchto zakázkách co nejdříve rozptýlí.“

Škarohlídi už jistě mají jasno, že žádné projednávání od podzimu neprobíhalo, tedy s výjimkou březnové komise s narychlo rozšířeným programem. Přitom zadávací dokumentace jen jediného takto složitého tendru obsahuje stovky stran vysoce odborné povahy, nehledě na bezprecedentní objem tohoto balíku zakázek. Těžko lze jejich chvatné odmávnutí pod tlakem shora považovat za kvalifikované rozhodování.

Ale co tedy má toto podivně hořečnaté rozdávání stamilionů znamenat? Souvislost s novým zákonem o veřejných zakázkách, který zavádí někomu zjevně nepříjemnou míru transparentnosti, svádí k lecjakým spekulacím. Pokračování se možná dočkáme v médiích, v rubrice černá kronika.

Autor: Jaroslav Ostrčilík