28. 8. 2014

Zelení přinášejí do Brna novinku, která umožní čistit chodníky a trávníky účinněji a bez nebezpečného víření prachu. Komunální vysavač s prachovým filtrem předvedla včera starostka Jana Drápalová v městské části Nový Lískovec.

Zařízení, které už využívá několik českých a moravských měst, je v Brně zatím novinkou. Umožňuje účinně vysávat smetí, listí, holubí trus, nedopalky cigaret, ale i jemnější prach. Vysavač je zároveň vybaven filtry, které velmi jemný prach zachytávají, takže při čištění se nepráší lidem do očí. Vysavač, který pořídila městská část Brno-Nový Lískovec, je vybaven elektrickým pohonem na baterie, takže jeho chod je prakticky bezhlučný a provozní náklady nízké. Podle zkušeností z jiných měst se odhaduje, že obsluha zvládne s vysavačem uklidit zhruba 7 km chodníků denně. Investiční náklady na jeho pořízení jsou 480 tisíc korun.

Nedostatečně důkladný úklid ulic a časté nepříjemné víření prachu jsou notoricky známé problémy Brna. Používání obdobných komunálních vysavačů budou proto zelení prosazovat i v ostatních městských částech.

„Slibujeme si od vysavače výrazné zlepšení čistoty ulic i parků, protože úklid drobných nečistot a prachu prakticky jinak zajist nejde. Výhodou je, že se dá vysávat listí i mezi zaparkovanými auty a stroj vzhledem ke svým malým rozměrům projede i brankou na dětská hřiště,“ říká Jana Drápalová, starostka a zastupitelka za Stranu zelených.

„Prach a nečistoty je třeba z ulic odstraňovat a ne je rozfoukávat. Proto budeme obdobné komunální vysavače prosazovat i v dalších městských částech,“ dodává Martin Ander, předseda klubu zastupitelů SZ.

jana_vysava2 jana_vysava1