17. 4. 2021

Rádi se s Vámi podělíme o jednu malou „pikošku“ aneb jak koalice na Brně-středu radši popře sebe samu, než aby hlasovala pro něco od opozice.

Ale od počátku.

Naši zastupitelé Marika Kupková a Michal Závodský připravili na dubnové středeční zastupitelstvo materiál na podporu vzniku městské památkové zóny (MPZ) na území městské části Brno-střed. Byla to reakce na rozhodnutí rady z roku 2020.

První schválnost ze strany vedení radnice (přesněji pana starosty) přišla už s pozvánkou. Tento hodně důležitý bod dala až na samotný konec zastupitelstva, což v praxi znamenalo až po více než čtyřech hodinách jednání zastupitelstva.

Ještě na začátku zasedání jsme proto zkusili navrhnout tento bod předřadit, protože jsme jej považovali za důležitější než třeba předkupní právo ke garáži nebo „jasné“ rozhodnutí o vrácení částky 54 tis. Kč, které městská část dostala omylem. Koalice však daný návrh nepodpořila, takže občanům, co chtěli k danému bodu promluvit, nezbývalo nic jiného, nežli kvůli pár minutám vystoupení čekat na vedlejší chodbě až do pozdních hodin.

Těsně před jednáním jsme se navíc dozvěděli, že rada (resp. přímo zase pan starosta coby předkladatel) zcela nelogicky nečekala na projednání tohoto bodu tím nejpovolanějším – zastupitelstvem – a na pondělní zasedání rady si mimořádně (nad svolaný program) dosadila bod s vlastním materiálem, který vycházel z „konkurenčního“ návrhu MPZ od Kanceláře architekta města (KAM). Necháme stranou, že se nakonec ukázalo, že použili materiál, který KAM neměl vůbec šířit a měl být jen pracovní; na této radě bylo tedy přijato následující usnesení, kterým se všichni přítomní zastupitelé z ODS a (bývalého) ANO 2011 vyjádřili PRO městskou památkovou zónu ve verzi KAMu:

Součástí materiálu od našich dvou zastupitelů byla čtyři různá samostatná usnesení, kdy první z nich mělo „neškodně“ vyjádřit obecnou podporu vzniku městské památkové zóny.

Když se o něm hlasovalo, tak pro ně však nezvedli ruku nebo dokonce hlasovali proti titíž členové rady, kteří dva dny předtím vznik památkové zóny výslovně podpořili. Přitom by přece bylo logické, že na zastupitelstvu podpoří usnesení, které také obecně podporuje MPZ. Ale ouha: než aby hlasovali pro nevinné a s jejich pondělním návrhem korespondující usnesení, tak byli proti nebo raději ani nehlasovali, takže návrh neprošel.

V červeném rámečku jsou zvýrazněny ty osoby, které 2 dny předtím vyjádřily podporu vzniku MPZ, ale nyní se neobtěžovaly ani zmáčknout tlačítko nebo byly přímo proti našemu podobnému usnesení.

Někdy iracionalita zastíní rozum, anebo developerům a stavební lobby zkrátka slíbili něco jiného? Ostatně firma náměstka Roberta Kerndla (jednoho ze zastupitelů za ODS, který náš návrh taky nepodpořil, na fotce vpravo) nedávno požádala o demolici historického domu na Veveří. Holt jeden chce architektonické dědictví našich předků chránit, a druhý vyvézt na rumiště.