23. 1. 2019

I když se parkování kolem Obilního trhu zlepšilo (a uznává to i úřad MČ Brno-střed – navzdory všemu sýčkování fanoušků „městem autem“), je to sice za cenu umožnění stání na chodnících, mít nějaký parking v záloze,je vždy lepší. Proto vývoj situace nadále sledujeme a ptáme se na aktuální stav zejména, když parkovací plocha na Obilním trhu u zastávky MHD u bývalého domova mládeže zůstává stále zavřená.

21. května 2018 zveřejnila tehdejší kandidátka na primátorku a současná primátorka Markéta Vaňková video s názvem „Jak pomoci Brňanům s parkováním“. Mimo jiné mluvila o zmíněné ploše na Obilním trhu s tím, že „Stačí jen málo – odemčít řetěz a otevřít bránu“.

Předvolební sliby nyní však ODS dohánějí a realita ukazuje, že lehce se slibuje, ale skutečnost je jiná.

5. listopadu 2018 byla podepsána na městě Brně koaliční smlouva, 20. listopadu se stali politici ODS členy brněnské exekutivy s plným mandátem to řešit: Markéta Vaňková byla zvolena primátorkou, Robert Kerndl náměstkem pro dopravu a Petr Kratochvíl neuvolněným zastupitelem pro úkoly v oblasti dopravy (mj. o posledně zmíněném Deník N přišel s informacemi, že je v současnosti i předsedou představenstva Brněnských komunikací a místopředsedou představenstva v DPMB a Veletrzích Brno a měsíčně si na odměnách přijde celkem na víc než devadesát čtyři tisíc korun).

Máme 23. ledna 2019 a ani to málo se nestalo. Nikdo řetěz neodemkl, nikdo bránu neotevřel.

Smutné je i to, že se vlastně neumějí dohodnout dvě samosprávy – městská a krajská. S větším podivem je, když jsou zde„politické“ překryvy – na kraji vládne koalice ANO + ČSSD a v Brně za minulé koalice ANO a dnes zase ČSSD.

Brno-střed hází vinu na kraj, s nímž se vedou „obtížná a zdlouhavá jednání“, ve kterých neuspěl Odbor dopravy MMB a Brno to tedy nyní zkouší přes jiné funkcionáře a přímo náměstkyni hejtmana a vše spěje k uzavření smlouvy na pronájem pozemku. Takže se opět potvrzuje, že nic není tak jednoduché, jak se zdá, a voličům se neodpovědně servíruje, když se lákají jejich hlasy.

Z odpovědi tajemníka ÚMČ Brno-střed z 18.1.2019 na interpelaci zastupitele JUDr. Michala Závodského (nez. za SZ)

Na druhou stranu z tajemníkovy odpovědi vyplývá i jeden kladný fakt: parkování v okolí se zlepšilo a město bude zjišťovat, zda je plocha ještě potřeba. To první je zjevně pozitivním přičiněním rezidentního parkování,které zde odstartovalo 1.11.2018 a které naopak ODS s podporou Svobodných a Brno autem odsuzovalo. To druhé je podle nás mírně nadbytečné, když s otevřením parkovací plochy by šlo zase chodníky vrátit jejich původnímu účelu – chodcům.

Z odpovědi tajemníka ÚMČ Brno-střed z 18.1.2019 na interpelaci zastupitele JUDr.Michal Závodského (nez. za SZ)