5. 11. 2012

Koalice ODS a ČSSD ve vedení města chce od nového roku zdražit v Brně poplatek za komunální odpad z 500 na 675 Kč. Rozhodnout o tom má zastupitelstvo města už zítra, v úterý 6. listopadu. Přitom výdaje města na provozování systému nakládání s odpady klesají a díky modernizaci spalovny jsou nyní na historickém minimu.

Od dokončení modernizace brněnské spalovny šetří městská pokladna každoročně zhruba 40 milionů korun na nákladech za likvidaci odpadu. Kromě moderních filtrů na komíny a recyklační linky byla totiž ve spalovně při rekonstrukci instalována i turbína na výrobu elektřiny, což umožňuje efektivněji využít vyrobenou páru a snížit tak cenu, za kterou spalovna pro město pracuje. Zdražovat poplatek Brňanům tedy není třeba. A činit tak v době rychle se zvyšujících nákladů na potraviny, léky či bydlení považuji za obzvlášť nešťastné a neobhajitelné.

Chce-li vedení radnice přivést do městské pokladny více peněz, pak je třeba systém poplatků za odpad změnit tak, aby byl spravedlivější a motivoval ke třídění. Recyklace, využití odpadu jako suroviny pro další výrobu, může městu přinášet každoročně miliony korun. Vytříděný papír, sklo, PET lahve, kartonové krabice či hliníkové obaly totiž město prodává jako surovinu. Čím víc se vytřídí, tím víc město získá. Zároveň je třeba nastavit systém zpoplatnění spravedlivěji, tedy tak, jak to mají třeba v Praze nebo Vídni, kde jsou do placení za popelnici zapojeni všichni, kteří v domech bydlí a odpad vyhazují. Nejen ti, kteří tam mají přihlášeno trvalé bydliště. Výše poplatku se totiž odvíjí od velikosti popelnice a četnosti svozu a povinnost popelnici zaplatit má příslušný majitel nemovitosti, který náklady rozpočítá mezi všechny uživatele bytů (tak jak to běžně dělá například s náklady na úklid společných prostor). Kvůli špatnému nastavení brněnské vyhlášky a neochotě radnice ji změnit však nyní hrozí, že se plánované zdražení dotkne jen těch, kteří mají v Brně trvalé bydliště. A protože množství vyprodukovaného odpadu přímo úměrně souvisí s výší příjmů (čím větší spotřeba, tím více obalů), dopadne navíc zdražení paradoxně nejvíce na ty s nízkými příjmy a nízkou mírou produkce odpadů, například seniory.

Velká koalice ČSSD a ODS se však rozhodla jít tou nejpohodlnější cestou, nezabývat se spravedlivějším a racionálním řešením, ale rovnou si sáhnout do kapes Brňanů pro dalších 70 milionů, které nakonec skončí v neprůhledných veřejných zakázkách. Přitom rozumnější by bylo jít cestou vyzkoušenou v jiných velkých městech – změnit vyhlášku tak, aby se výše poplatku odvíjela od množství produkovaného netříděného odpadu a zároveň posílit možnosti třídění. Není proto divu, že počet podpisů pod internetovou peticí, která to požaduje, den ode dne roste, spolu s fyzickými podpisy na listinách už se blíží k třem tisícům. Vyslyší zítra zastupitelé ODS a ČSSD volání občanů?

Autor: Martin Ander, předseda klubu SZ v ZMB