27. 10. 2010

Co čekal pan starosta? Že se dluhy na nájemném v naší městské části, kde jsou nejvyšší za jeden obecní byt, mávnutím proutku vyřeší? Za půl roku práce s dlužníky se podařilo 250 tisíc Kč vrátit. A že dluhy přesto dále narůstají? Ano, totiž u těch, kteří do projektu zařazeni nebyli.

Zkusili to s neplatiči po dobrém. Dluh roste

Přes 150 milionů dlužili lidé v Brně loni na nájmu. Snížit dluhy má projekt Druhá šance, k němu se zatím připojilo jen Brno-střed. Vedení města však zlepšení nevidí, a tak uvažuje o vystoupení z projektu.

Dvojice invalidních důchodců z Brna-středu má malé příjmy. Často se tak stávalo, že nestíhali platit nájem. Tři nezaplacené nájmy ale mohou znamenat vystěhování z bytu na ulici. Důchodcům však pomohli sociální pracovníci z Druhé šance.

Do projektu, který dlužníkům radí, jak nezaplacené nájemné splácet, se před čtyřmi měsíci přidala i městská část Brno-střed. Ta má s dlužníky největší problémy. Výsledky se však vedení radnice nelíbí. „Po první etapě projekt zatím nefunguje. Z čtyřiatřiceti problémových neplatičů, které do projektu městská část navrhla, jich třináct odmítlo jakkoliv spolupracovat,“ uvedl Libor Šťástka (ODS), starosta Brna-středu, což je nejlidnatější městská část. Záleží tak na nových radních a zastupitelích, jestli bude tamní radnice v projektu pokračovat, či z něj vystoupí. „V drtivé většině totiž dluhy stále narůstají,“ poznamenal Šťástka.

Projekt, který organizuje magistrát ve spolupráci s neziskovými organizacemi, má chránit především romské rodiny, které se kvůli neplacení nájemného dostaly do finanční tísně, před okamžitou výpovědí z bytu. A dát jim šanci splácet dluh postupně.

Podle Kataríny Klamkové, ředitelky IQ Roma servis, organizace, která je do Druhé šance také zapojena, však nelze výsledky čekat tak rychle. „Nějakou dobu to trvá. Není možné zazvonit na zvonek a říct, začněte splácet dluh a platit nájem,“ uvedla Klamková. Podle ní je už velkým pokrokem, když začnou dlužníci opět nájem platit.

Někteří dosud nezaplatili i více než dvacet nájmů

Fungování projektu Druhá šance je jednoduché. Neplatiče hlídá pracovník organizace, která spravuje městské byty. Ten jejich jména předá městské části a ta zase magistrátu, který osloví terénní koordinátory. Koordinátoři poskytnou dlužníkům finanční poradenství a vytvoří jim splátkový kalendář.

Podle Jana Miloty z IQRoma servisu, který zadlužené rodiny přímo oslovuje, je projekt z pohledu sociálních pracovníků úspěšný. „Vnímám ho pozitivně hlavně v tom ohledu, že se nám podařilo vybrat zhruba čtvrt milionu korun na nájmech. A něco se konečně začalo dít,“ uvedl Milota.

Ten chápe i zklamání městské části Brno-střed. „Mysleli si, že bude reagovat více lidí, ale posun už je v tom, že lidé jsou motivovaní nájem platit,“ dodal Milota. Aby byl projekt úspěšný, musí se podle Miloty změnit některé postupy. Radnice totiž vybírá problémové neplatiče a podle Miloty není jejich výběr ideální. „Pracovat s lidmi, kteří jsou předluženi a dluží i více než dvacet nájmů, je hodně složité,“ uvedl pracovník IQ Roma servisu. Dalším problémem je fakt, že oslovení lidé mnohdy ani nevěděli, že jsou do nějakého projektu zařazeni.

Druhou městskou částí, která se potýká s dlužníky v obecních bytech, je Brno-sever. Ta se však do projektu zatím nepřipojila. „Pokud budu mít na radnici vliv, chtěla bych, abychom se přidali. Tvrzení, že nejdou vyřešit technické detaily, není správné. Když se mohl připojit Střed, budeme moci i my, protože neplatiči nám dělají také starosti,“ uvedla budoucí starostka Brna-severu Sabina Tomíšková (ODS).

Projekt Druhá šance je zaměřen na komunikaci mezi bytovým odborem, sociální službou a nájemníkem. „Služba i nájemník každý měsíc ví, v jakém stavu se jeho pohledávky nachází,“ vyzvedla Klamková výhody Druhé šance.

Pokud radnice Brna-středu z projektu vystoupí, chce se řídit jen vlastním desaterem pro neplatiče, které ve čtvrti funguje od loňského dubna. Toto desatero zahrnuje například spolupráci s neziskovými organizacemi či zřízení funkce domovníka v nejproblémovějších domech. Ti ve dvacítce městských domů začali pracovat od září a mají za úkol udržovat v domě pořádek. Podle Klamkové však jde v desateru o úplně stejné principy jako v Druhé šanci.

MF Dnes | 23. 10. 2010 | autorka: Barbora Lukšová