12. 10. 2017

“Dobrý den, syn (starý 16 měsíců) je v nemocnici a čeká ho operace. Je částečně kojený (v noci), a proto je potřeba, aby s ním manželka byla přes noc na pokoji. Manželce ale z „kapacitních důvodů“ neposkytli lůžko a v noci ji nenechají spát ani na zemi. Co s tím?”

Takovýchto případů jsou v Česku stovky. Časy se sice mění i v českém zdravotnictví, ale jde to zatraceně pomalu… a nejmrzutější je to právě v péči o ty nejmenší, naše děti. Právě ony totiž potřebují nejen špičkovou medicínskou péči, ale také přívětivé prostředí, klid a jistotu, kterou jim dokáže přinést jen přítomnost jejich nejbližších. Každé odloučení u dětí vyvolává stres, který ve chvíli, kdy tělo potřebuje koncentrovat všechny síly na boj s chorobou, brzkému uzdravení rozhodně nepřispívá.

Přestože se v řadě nemocnic v Česku situace zlepšila, lůžkové kapacity, které zdejší nemocnice nabízejí pro pobyt rodičů s dětmi, jsou stále nedostatečné. Přitom zvlášť alarmující je to u specializovaných dětských nemocnic. Nezřídka se stává, že nemocnice odmítne z čistě administrativních důvodů přijmout spolu s kojeným dítětem jeho matku…

Rodiče se v takovýchto případech musí razantně domáhat nejen svého práva nepřetržitě pečovat o své dítě, což jim zaručuje Listina základních práv a svobod, jakožto součást naší Ústavy. Zároveň by měli argumentovat i prvořadým zájmem dítěte, kterým v tomto případě je rozhodně setrvání rodičů nablízku po celou dobu nemoci. Psychická pohoda dítěte nepochybně snižuje rizika komplikací a napomáhá rekonvalescenci.

Proto investice do rodinných pokojů a veškerého vybavení nezbytného proto, aby nemocnice mohly běžně přijímat spolu s dětmi i jejich rodiče, musí být jednou z priorit pro české zdravotnictví. Vyplatí se totiž nejen rodinám, ale i státu. Je na čase výrazně zrychlit, vždyť jde o zdraví našich dětí.

Martin Ander, náměstek brněnského primátora a kandidát Zelených do sněmovny