30. 9. 2010

Já nic, já starosta, za všechno můžou Zelení. Tato slova by si měl starosta Šťástka nechat tesat do kamene, případně vyvěsit na další cedule se svým podpisem v parcích zaplacené z veřejných peněz. Sice se se svou nominací na cenu Zavřeno, kterou si vysloužil svým zneužíváním zpravodaje městské části Brno-střed, ocitl až na třetím místě, nicméně výmluvu má jasnou.

Může za to Strana zelených. Nějak se dál nevyjadřuje k tomu, proč zpravodaj, placený z veřejných prostředků, neumožnil ani inzerci jiných stran před komunálními volbami a proč mají zastupitelé z jiných stran takový problém ve zpravodaji vůbec uveřejnit jakýkoli svůj příspěvek. Inu, není místo, všechna obsadil pan starosta, co se divíte?

Anticeny pro úředníky: Brno získalo hned tři

Brněnské úřady nevyhrály, patří jim bronzové stupínky. Potlesk si ale nezaslouží. Brněnský magistrát a radnice městské části Brno-střed totiž získaly třetí místa anticen v soutěži Otevřeno x Zavřeno. Odborná porota v ní hodnotí nejlepší i nejhorší příklady otevřenosti státních úřadů nebo radnic vůči lidem. O první Zavřeno v kategorii svoboda projevu se zasloužil starosta Brna-střed Libor Štástka. Ten podle nominace zneužívá zpravodaj městské části k osobní propagaci a neumožňuje v něm opozičním stranám ani placenou reklamu. Štástka to odmítá a tvrdí, že nominace je politickou akcí brněnské Strany zelených. „Zpravodaj je otevřený všem. Ovšem je vizitkou těch, kteří nic nedělají. Jsem v něm víc vidět proto, že pracuji, účastním se akcí, řeším témata,“ tvrdí starosta. Dodal, že pokud opozice není aktivní, nemůže jí nic otisknout.

S tím nesouhlasí opoziční lidovecký zastupitel Bohumil Bílek. „Když jsem do zpravodaje dodal fotografii brněnského stromu roku s představiteli jiných stran, nebyla otištěna,“ tvrdí Bílek. Zároveň upozorňuje, že několikrát žádal o zřízení redakční rady zpravodaje. „Ta anticena je naprosto v pořádku. Dva redaktoři dělají starostovi co nejpestřejší a nejbarevnější časopis a on ho zneužívá k zisku vlastních politických bodů,“ dodal Bílek.

Hned za Brnem skončily v této kategorii Šlapanice. Také tam místní občanské sdružení neprosadilo svůj článek do městského zpravodaje. „Zpravodaj vydává město a to nemůže vybírat, co tam patří, a co ne,“ myslí si student sociologie Petr Konečný.

Druhé Zavřeno dostalo Brno v kategorii účast na rozhodování. V tichosti o prázdninách vydalo územní rozhodnutí k přestavbě železničního uzlu Brno. Omezilo tím možnost lidí vyjádřit se k věci a vyvolalo kritiku opozice a aktivistů. „To, že nominace byla v soutěži zařazena, ukazuje, že město v této věci postupovalo netransparentně. Vyskytly se sice horší případy, ale třetí místo je pro Brno velká ostuda,“ řekl Matěj Hollan z koalice Nádraží v centru.

Primátor Roman Onderka ovšem obvinění odmítl. „Informace byla veřejně přístupná na úřední desce,“ zdůraznil již dříve primátor. Odborná komise soutěže to ovšem označila za nedostačující. „Postup odporuje principům Aarhuské úmluvy. Ta řeší právě zveřejňování zpráv v době prázdnin a nulovou snahu o sdělení informací médiím a lidem,“ uvedla manažerka projektu Otevřeno x Zavřeno Jana Mravcová.

Poslední zápornou nominaci získala radnice v Brně-Líšni za neposkytnutí kopie stavebního povolení. Přestože žadatel nebyl účastníkem řízení a podle stavebního zákona neměl na listinu nárok, informační zákon mu tento nárok dává. Místostarosta Líšně Vladimír Moravec je přesvědčen, že úředník chybu neudělal. „Postupoval podle zákona,“ tvrdil Moravec. Brno letos získalo hlavní cenu v kategorii Otevřeno. Tedy cenu, která oceňuje otevřenost úřadů. „Dostalo ji za obsah městského zpravodaje Metropolitan, který dává prostor všem politickým stranám,“ uvedla ředitelka Otevřené společnosti, která soutěž pořádá, Marta Smolíková.

Výsledky Brna

Otevřeno – svoboda projevu

1. místo Brno: obsah městského zpravodaje Metropolitan

2. místo Brno: přijímání podnětů pro zastupitelstvo

Zavřeno – přístup k informacím

24. místo Brno-Líšeň: neposkytnutí kopie staveb. povolení

Zavřeno – účast na rozhodování

3. místo Brno: v tichosti vydané územní rozhodnutí na přesun hlavního nádraží

Zavřeno – svoboda projevu

3. místo Brno-střed: zneužívání zpravodaje starostou městské části

Brněnský deník – Rovnost | 30. 9. 2010 | autor: Gabriela Peringerová

Komentář Kateřina Dubská