22. 9. 2014

Jako „zelení andělé – strážci čistého vzduchu a zdraví“ dnes ráno členové Strany zelených doprovázeli lidi na přechodech pro chodce na Úvoze. Na ulici, která se v Brně stala symbolem dopravou nebezpečně znečištěného vzduchu, chtěli zelení připomenout, že dnešek je vyhlášen mezinárodním Dnem bez aut. Při té příležitosti zopakovali svůj požadavek na aktivní řešení problémů se znečištěným ovzduším v Brně.

Zelení dlouhodobě prosazují, aby Brno po vzoru desítek německých měst zavedlo v nejznečištěnějších ulicích nízkoemisní zónu, vybavilo zhruba stovku starých autobusů dopravního podniku filtry pevných částic, zprovoznilo účinný systém záchytných parkovišť, snížilo cenu MHD a aktivně vyznačovalo bezpečné cyklopruhy v ulicích. Jedině souborem provázaných opatření je možné množství aut v ulicích snížit a vzduch vyčistit.

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených, říká:

„Brno se konečně musí pohnout z místa, přestat se tvářit, že se nic neděje a začít zavádět opatření, která fungují v jiných městech po Evropě – nízkoemisní zóny, záchytná parkoviště, levnější a komfortnější MHD nebo bezpečné cyklopruhy.“

andele3 andele1 andele2