29. 4. 2009

Tisícovka pravicových extremistů v pátek ochromí centrum města. Někteří politici obviňují radnici, že jejich demonstraci mohla včas zakázat.

Už za dva dny zmizí ze středu města zahrádky, výlohy obchodů zakryjí nerozbitné desky a nepojedou tramvaje. To všechno kvůli demonstraci asi tisícovky pravicových radikálů, která zaměstná stovky strážníků a policistů.

Dalo se tomu zabránit? Někteří politici ze Strany zelených i sociální demokracie si myslí, že ano. Obviňují radnici Brna­ střed z toho, že zaspala a akci včas nezakázala.

„Stačilo, kdyby si radnice ověřila, že lidé, kteří demonstraci nahlásili, jsou napojení na Dělnickou stranu. A jeden z nich má na svědomí i rasové útoky. To je přece otázkou deseti minut pátrání na internetu,“ uvedl náměstek brněnského primátora za Stranu zelených Martin Ander. Kdyby to radnice udělala, tak by podle něj zjistila, že za nahlášeným studentským podvodem se skrývají extremisté.

Starosta Brna­střed Libor Šťástka tvrdí, že v dané chvíli udělal vše potřebné. „Kdyby si ti, co mě kritizují, přečetli shromažďovací zákon, tak by zjistili, že jako starosta nemohu nic dělat,“ ohradil se Šťástka. Podle něj měl jeho úřad na vyhodnocení nahlášené demonstrace pouze tři dny. Za tu dobu se snažil spojitost s extremisty najít, ale marně. Nenašel prý nic, s čím by obstál u případného soudu.

Nyní už je jasné, že se k pochodu, který začne ve třináct hodin, přihlásila Dělnická strana. Na svých webových stránkách zve na akci i své ultrapravicové příznivce: Autonomní nacionalisty i hnutí Národní odpor, který ministerstvo vnitra označuje za otevřeně fašistickou a neonacistickou organizaci.

Podle brněnských sociálních demokratů radnice udělala zásadní chybu, když povolila průvod přímo v centru města. „Paralyzuje tím úplně hromadnou dopravu. Dovolit pochod přes náměstí Svobody bylo velkou lehkomyslností,“ řekl brněnský zastupitel za ČSSD Pavel Sázavský.
Podle Šťástky se radnice snažila pochod z centra odklonit. „Nemůžeme určovat, kudy má jít. Tajemník měl tři schůzky s lidmi, kteří demonstraci nahlásili. Snažil se je přesvědčit, že tento okruh není vhodný, ale neuspěl,“ vysvětlil Šťástka.

Upozornil, že se kvůli podobným demonstracím, které narušují i centra ostatních měst, připravuje nový zákon. „Změnu chceme prosadit přes brněnské poslance. Jde nám o to, aby podobné pochody nenahlašovali jedinci, ale vždy organizace. Potom by bylo hned jasné, o jakou akci půjde,“ vysvětlil Šťástka.

Politologové předpokládají, že páteční průvod bude klidnější než před dvěma lety, kdy demonstranty rozehnala policie. „Aktivisté se podle mě budou snažit nezavdávat příčiny ke střetům,“ míní odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Pravicové extremisty na náměstí Svobody o víkendu vystřídají Romové. Sejdou se proto, aby vyjádřili solidaritu s rodinou z Vítkova, které někdo zapálil rodinný dům. Podle odhadů se na náměstí sejde asi stovka Romů.

„Na nedělní odpoledne chystáme shromáždění k vyjádření občanské solidarity pro pokoj, bezpečí a pořádek. Chceme protestovat proti aktivizujícímu se neonacismu,“ vysvětlil Karel Holomek, který vede Společenství Romů na Moravě.

29. 4. 2009 | Brněnský deník – Rovnost | Hana Fasurová a Michal Kárný