28. 1. 2020

Jakkoli miluji a upřednostňuji zeleň, rozumně je třeba přistupovat i k automobilové dopravě. Na Lipové ulici jsou už léta parkovací stání, kde však autoři nedomysleli, jak se na ně najíždí a z nich sjíždí, a konce udělali neprakticky zaoblené.

Výsledkem je, že auta vjíždějí i na zeleň (protože jen tak lze využít celou délku parkovacích stání, kterých zde není mnoho) a místo trávníků zde máme jen nevzhledný prostor, díry a bahno. Napadlo mne, že by drobnou úpravou, tedy zešikmením okrajů parkovacích stání, šlo tomu předejít a neestetické konce (byť na úkor trávníku, který by zde však nejspíš nikdy pořádně nevydržel) upravit kupř. zasakovací dlažbou.

BANALITA, týkající se jen asi šesti malých míst kousek od sebe, vyústila v DEVĚT (!) měsíců hledání toho, kdo by to vlastně měl (mohl) udělat!

Nejprve – logicky – jsem se obrátil na naši Městskou část Brno-střed. Tam mi bylo vysvětleno, že ona zabezpečuje údržbu dané zeleně, ale můj nápad je z jejího pohledu spíše věcí výkonu správy (možná dokonce i investicí), a poslali mě na městskou firmu Brněnské komunikace. Na tu jsem se obrátil 11. dubna 2019:

  1. května mi přišla odpověď, že i takto marginální úprava je dle nich investicí a ta tak spadá pod Odbor investiční brněnského magistrátu:

  1. května 2019 tak šel můj speciální oficiální „zastupitelský“ podnět na Odbor investiční:

Následně jsem měl za to, že se daným podnětem úředníci zabývají, přemýšlejí a vymýšlejí; pak byly prázdniny, tedy jsem jim nechal dostatek času na přípravu a vyřešení. Když však míjel měsíc za měsícem a nic se nedělo, ani se nikdo neozýval, tak mi v prosinci došla trpělivost a odpověď jsem zaurgoval:

Na to promptně reagoval a aktivně pan Ing. Tomáš Pivec, vedoucí Odboru investičního, abych se dozvěděl, že „jde o záležitost BKOM, resp. Odboru dopravy“.

Tedy zatímco Brněnské komunikace mě poslaly na magistrát, magistrát mě poslal zpět na Brněnské komunikace a ty mi 17.1.2020 odpověděly následovně:

Tedy v lednu 2020 jsem se dostal na samý počátek, kde jsem byl v dubnu 2019, a zase budu žádat o aktivitu městskou část.

Pak se nelze moc divit, jak někdy Brno vypadá, když každá (s prominutím) taková „prkotina“ trvá tak dlouho. A to jsme řešili jen to, kdo si vezme na starost pár metrů čtverečních, aby vypadaly pěkně.

JUDr. Michal Závodský

zastupitel MČ Brno-střed (nez. za Zelené)