25. 5. 2019

Na posledním zastupitelstvu MČ Brno-střed (24. 4. 2019) získala hlasy koalice radní bez portfeje Ludmila Oulehlová (ANO 2011), která nahradila v radě odvolaného kompromitovaného radního Jiřího Švachulu (dříve ANO 2011), do kompetence oblasti bezpečnosti, veřejného pořádku, obchodu a služeb. To je obecně v pořádku, ale tuto funkci bude vykonávat jako uvolněná, tedy s plnou odměnou ve výši  57 495,- Kč měsíčně, když stejnou funkci dříve dokázal zastávat jeden člověk spolu s jinými gescemi. Krásná ukázka toho, když v koalici je hodně slimáčků na jeden salátek, aby se dostalo na všechny. Ostatně tato koalice, na to že má jen tři členy, má nejvíce placených funkcionářův dosavadní historii městské části, kteří náš rozpočet každoročně připraví o 2,5 mil. Kč navíc oproti dřívější koalici, která sestávala ze čtyř stran.

Zleva: Pavel Dvořák, Jiří Švachula, Ludmila Oulehlová (zdroj: ANO, MČ BS)

Jen pro zajímavost: na stejném zastupitelstvu se schvalovalo 5. rozpočtové opatření a v něm čerpání rezervy Odboru ekonomického, aby se mohly realizovat lavičky a prolézačky na Křídlovické. Nepřipadá mi jako adekvátní, aby si funkcionáři radnice rozdělovali vysoké platy na nepotřebných funkcích, zatímco čerpáme rezervy nebo nemáme finance na demolici nevzhledných budov, které hyzdí park Kraví hora. Na dané lavičky a prolézačky se počítá se 160 tisíci. Tedy na to, na co čerpáme rezervy, vlastně by stačily asi tři měsíční platy radní Oulehlové. Jinak řečeno každé tři měsíce působení paní Oulehlové jako uvolněné zastupitelky a radní jeden dům v naší městské části jako by přichází o zkrášlení svého okolí o lavičky a prolézačky pro děti.

Před ní byla v tomto volebním období tato „náročná“ úloha na poli bezpečnosti svěřena uvolněnému zastupiteli Pavlu Dvořákovi z ANO2011, a to než k 30. dubnu rezignoval (ale zastupitelem zůstal a dokonce nově jej rada nově zvolila zaplaceného předsedu poradní Komise životního prostředí, i když o jeho odbornosti na poli ochrany fauny a flóry lze s úspěchem pochybovat). Pan Dvořák však třeba neměl dostatek odvahy, aby se s námi podělil o to, za co dostával plat přes 50 tisíc měsíčně. Na můj dotaz, čím se pro městskou část přesně zabýval v lednu 2019, vůbec neodpověděl, a místo toho s tříměsíčním zpožděním přišla odpověď z úřadu, že na dané mi nebude odpovězeno. Mně přijde šokující, když někdo, kdo za svou funkci bere více jak 50 tisíc měsíčně, tají, co vlastně za ty peníze dělá. Co naopak o panu Dvořákovi známo je, je jeho propojení s Jiřím Švachulou, když na Brno-střed platili jako skoro nerozlučná dvojka. Navíc server Seznam.cz přinesl zprávu, že v rámci vyšetřování kauzy bývalých politiků ANO2011 Švachuly a Liškutina vyšlo najevo, že 72letá Švachulova matka v inkriminované době, kdy docházelo k policií prošetřovaným nekalostem, odeslala 447 tisíc korun na konto společnosti Spagnol CZ.V ní působí jako 50 % společník a jednatel právě Pavel Dvořák z ANO2011. Pavel Dvořák k dané transakci odmítá uvést jakékoli informace. Pokud si 72letá seniorka objednala za skoro půlmilion nějaký nábytek, není to samozřejmě nic špatného, ale pak nechápu to mlčení okolo. Je třeba se stydět za to, že někdo má rád italský design a obklopuje se jím? Já myslím, že ne, a proto o to více budí dané finanční přesuny otazníky, kde bych u zastupitele největší brněnské MČ čekal, že je promptně vysvětlením odstraní.

A ještě douška k náročnosti dané „bezpečnostní“ funkce na Brno-střed. Posuďte sami: do 15. 4. 2019 se konalo celkem 19 zasedání rad MČ Brno-střed, kde se probíralo celkem 615 relevantních bodů (tzn. bez úvodu a závěru), ale ani jeden nepředložil uvolněný zastupitel Pavel Dvořák. Za tehdejší více nežli čtyřměsíční fungování poradní Komise pro bezpečnost, veřejný pořádek, služby a obchod, jejímž byl P. Dvořák členem, byla tato svolána pouze čtyřikrát a třeba poslední komise v dubnu měla jen čtyři relevantní body: zařazení tržního místa v lokalitě nám. Svobody, rozšíření sortimentu v lokalitě ul. Květinářská, zařazení tří tržních míst v lokalitě ul. Kobližná, prodej v parku na Moravském náměstí v roce 2019.

Inu, u ANO 2011 opravdu platí BUDE LÍP – u jeho funkcionářů to finančně rozhodně pravda je. Tvrdě a nekompromisně.

JUDr. Michal Závodský

zastupitel MČ Brno-střed (nez. za Zelené)