7. 12. 2010

Starousedlíkům se nelíbí nový bytový dům, který má vyrůst v Masarykově čtvrti. Bojí se, že zastíní jejich domy a připraví je o soukromí.

Je příliš velká, nerespektuje okolní zástavbu a zastíní okolní pozemky, které kvůli tomu ztratí cenu. Takové jsou hlavní výhrady odpůrců novostavby, která má vyrůst na místě zbouraného rodinného domku v Bílého ulici v Masarykově čtvrti. Investor však tvrdí, že nový bytový dům se navzdory moderní architektuře do ulice hodí. A na stavebním úřadě Brno­-střed žádá o územní povolení.

Podobnou žádost investorské firmy Nylands už přitom stavební úřad posuzoval před dvěma lety. Tehdy ji zamítl, protože se mu dům se šesti byty zdál příliš velký. „Navrhovaná stavba nerespektuje charakter okolní zástavby. Svým objemem, uliční fasádou i zastřešením naruší architektonické hodnoty území. Je proto nepřípustná,“ konstatovali tenkrát úředníci stavebního úřadu.

Obava o soukromí

Po zamítavém verdiktu investor projekt přepracoval a o územní povolení letos požádal znovu. „Jenže místo toho, aby architektonický návrh přizpůsobil požadavkům úřadu, předložil projekt na ještě větší a nevhodnější dům,“ stěžuje si Marie Chmelíková, která bydlí s rodinou v těsném sousedství plánované stavby.

Oba domy mají mít společnou stěnu a Chmelíková se obává toho, že kvůli novostavbě přijde o soukromí. „Místo sedlové střechy, jakou mají okolní domy, má mít novostavba terasy. A z nich bude možné nahlížet do našich oken,“ tvrdí žena.

Dalším obyvatelům z okolí zase vadí, že bytový dům zasáhne hlouběji do zahrady než zbouraný rodinný domek. „Nejobývanější část našeho domu bude ve stínu nové bytovky. Z jejích oken lidé navíc uvidí přímo do naší zahrady, kde jsme dosud měli soukromí,“ obávají se manželé Haasovi z Havlíčkovy ulice.

Podpisem petice se proti zastavění proluky postavilo i sedm desítek lidí z okolí plánovaného domu. A s plány investora nesouhlasí ani občanské sdružení Masarykova čtvrť. „Pro tuto část města jsou typické rodinné domy a vily, bytový dům tam bude působit rušivě,“ upozornil předseda občanského sdružení Michal Závodský.

Investor však uváděné námitky považuje za neopodstatněné, stejně jako zamítnutí původního návrhu. „Své plány jsem odpovědným úřadům předložil ještě před tím, než jsem se definitivně rozhodl stavět. Úředníci s nimi tehdy souhlasili. Nevím, proč jim najednou ten stejný projekt nevyhovuje,“ tvrdí jednatel firmy Nylands Bohumír Štastný.

Přesto projekt, jak uvedl, po prvním zamítnutí změnil podle požadavků úřadů. Výška stavby nyní víc respektuje okolní domy, za vyřešenou považuje Šťastný i otázku střešní terasy, kterou chce od sousedního domu oddělit pruhem zeleně. „Lidé musí pochopit, že nároky na bydlení jsou nyní jiné než v době, kdy se stavěly jejich domy. Novostavba nemůže vypadat stejně jako osmdesát či sto let staré stavby,“ tvrdí investor.

Stále nové námitky

Do jednání s odpůrci stavby se ale pouštět nechce. „Jakékoliv debaty jsou zbytečné. S těmi lidmi není žádná domluva. Stále jen opakují, co nechtějí, ale není jasné, co by jim vlastně vyhovovalo,“ řekl Štastný.

Řešení sporu o novostavbu je tak nyní v rukou stavebního úřadu, kde se minulý týden plány investora veřejně projednávaly. Kromě námitek, které tam zazněly, mají úředníci k dispozici i stanovisko odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu. Ten s podobou novostavby také nesouhlasí.
Kvůli posouzení všech námitek si proto chce stavební úřad od investora vyžádat další podklady. „Územní řízení do té doby zřejmě přerušíme,“ konstatovala vedoucí stavebního úřadu Vlasta Kiliánová.

$(function() {
$(‚.galerie_lightbox a‘).colorbox();
});

Brněnský deník – Rovnost | 5. 12. 2010 | autorka: Zuzana Taušová