15. 1. 2012

Brno šetří a škrty v rozpočtech městských organizací teď získávají konkrétní obrysy. Zavřou se čtyři pobočky Mahenovy knihovny nebo lázně v Kopečné ulici. Úspory se projeví i ve školách, které nebudou mít na opravy, a v domovech důchodců.

Do pobočky Knihovny Jiřího Mahena v Křížové ulici ve Starém Brně vešla v úterý žena obtěžkaná taškou plnou knih. Složila je na pult a rozverně oslovila knihovnici. „Tak co si vypůjčíme dneska?“ prohodila čtenářka s úsměvem, který jí ale okamžitě zamrzl.

„Už nic, knihovnu nám zavřou. Končíme k 31. lednu,“ odpověděla smutně žena za pultem. To je jeden z příkladů, jak se projevují škrty v příspěvkových organizacích Brna.

Knihovna Jiřího Mahena

Deset a půl milionu korun musí letos a příští rok ze svého rozpočtu ušetřit síť brněnských knihoven. Dosud měly pobočku v každé městské části. Od konce ledna ale čtyři z nich skončí: v Chrlicích, na zámku v Líšni, ve Starém Brně a v Botanické ulici v Králově Poli.

„Museli jsme ušetřit dvacet procent, nestačí tedy jen kosmetické změny. Propustili jsme dvaadvacet lidí. Ale až tato krize opadne, chceme opět v daných čtvrtích pobočky otevřít,“ komentovala ředitelka knihoven Libuše Nivnická.

Pobočka ve Starém Brně má skoro 1 300 čtenářů, z nich čtyři stovky dětí. Tito čtenáři teď musejí jezdit do centrální knihovny v Kobližné ulici. „Kam teď půjdu pro knížky? Chodím sem několikrát do měsíce už spoustu let. Mám problémy s nohama a tahle pobočka je hned u zastávky tramvaje a je bezbariérová. Jak se dostanu na Kobližnou, to nevím,“ rozčilovala se Dana Svobodová.

O knihovnu přijdou i v Chrlicích. „Je to velká škoda, lidé musí teď jezdit do Tuřan. Ale podařilo se nám alespoň zachovat knížky pro děti v základní škole,“ popsala starostka Ivana Telecká.

Lázně města Brna

Od Nového roku už si lidé nezaplavou ve funkcionalistické budově v Kopečné ulici. Skoro 3,7 milionu korun musí letos ušetřit brněnské lázně.

„Klesala tam návštěvnost, proto jsme zavřeli zrovna tuhle pobočku. Nakonec ale budeme muset ušetřit asi mnohem víc, protože nám navíc zdraží elektřina a voda. No a pára, to je náš výrobní prostředek,“ postěžoval si ředitel Česlav Gojný.

Lázně se také rozloučily od Nového roku s pěti zaměstnanci, kteří odešli do důchodu. „V nelehké době se nám ale podařilo zrekonstruovat část areálu v Rašínově. Máme teď novou špičkovou páru a saunu, je tu moderní fitcentrum a taky bar,“ lákal ředitel.

Městské základní školy

Při konečném „porcování“ škrtů na prosincovém zastupitelstvu koalice ani přes protesty zelených neušetřila dvě městské základní školy. Waldorfská škola v Plovdivské ulici musí ušetřit 621 tisíc korun.

„Chtěli jsme vyměnit nevyhovující záchody a sprchy u tělocvičny. Děti nám v areálu chodí po rozpadlém chodníku, v atriu se zase rozpadají opěrné zdi. Teď neuděláme nic,“ popsal ředitel Tomáš Jedlička.

Žáci podle něj pocítí, že se ve škole nebude obnovovat nábytek a další vybavení. „Nevím dne ani hodiny, kdy se nám pokazí třeba výměníková stanice. A my nebudeme mít peníze,“ dodal ředitel.

Podobně jsou na tom v Evropské základní škole v Čejkovické ulici. Její rozpočet zastupitelé snížili o skoro 760 tisíc korun. „I my zastavili veškeré opravy a neplánujeme větší investice. Nebudeme tak často obnovovat učebnice, ušetříme i na zabezpečení internetu. Navíc žáci teď místo dvou let plavání budou mít jen jedno pololetí,“ popsal ředitel Jaromír Pospíchal.
Domovy důchodců

Získat pro starého člověka místo v některém z dvanácti městských domovů důchodců může být od letoška náročnější i dražší. Na domovech totiž rozpočet města ušetří více než 20 milionů korun. Nejvíc, přes 4,6 milionu, město vzalo z rozpočtu domova ve Věstonické ulici.

„Z velké části výpadek dorovnáme navýšením poplatku za ubytování a stravu. Zvýšili jsme ho o dvacet korun, na 330, tedy dřívější maximum. Propouštění zatím neplánujeme,“ popsal ředitel Josef Kudlička. Každý klient si tak měsíčně připlatí asi 600 korun, za rok víc než sedm tisíc.

Poplatky se navyšovaly i jinde. „Zatím ještě nevíme, jaké budou příspěvky z ministerstva. Jestli půjdou dolů, hrozí i propuštění a zhoršení péče,“ dodala ředitelka domova ve Foltýnově ulici Květuše Bartošová.

iDNES.cz | 11. 1. 2012 | autor: Michal Horák