2. 3. 2019

Na Joštově ulici byla u zastávky MHD prodejna potravin a „hladové okno“. V roce 2018 se „naše“ bývalá koalice z popudu ŽTB rozhodla tento atraktivní vlastní nebytový prostor využít pro pěknou myšlenku tzv. miniúřadu.

Tedy jakéhosi „tykadélka“ byrokratického aparátu městské části, abychom byli lidem zase o něco blíž: místo s podatelnou, možností ověřit si podpis a se službami Czech POINTu obecně,se zázemím pro rodiče s dětmi či školící místností (nejen) pro seniory, když na zastupitelstvu byly schváleny už i finance na pořízení nábytku. Vše řešil Odbor investiční a správy bytových domů, který byl (a nadále) je v gesci ANO.

Tedy veskrze bohulibá myšlenka.

Po celý minulý rok se činily přípravy a mj. v březnu 2018 starosta Martin Landa (tehdy za Žít Brno,dnes za ANO) dosavadní nájemní smlouvu vypověděl (nájem sice měl formálně skončit k 31. 5. 2018, ale fakticky se prostory vrátily městské části až 19.9.2018), která přinášela do rozpočtu městské části přes 55 tisíc měsíčně.

Proto mě s ubíhajícím časem čím dál více zaráželo, že prostor stále není otevřen a neslouží lidem.

zavřená Brněnka na Joštově

Až ex post jsem se dozvěděl (nová exekutiva se nenamáhala to zastupitelům ani sdělit), že v prosinci 2018 nová koalice (ODS+ ANO + KDU-ČSL, kdy dvě posledně zmiňované tvořily i koalici minulou a zřízení miniúřadu na Joštově odhlasovaly) od této myšlenky odstoupila. Prý i kvůli tomu, že prozatímní miniúřad se uchytil přímo na Úřadě (ano, ten současný sídlí – 100% tak duplikuje jiné úředníky – přímo v tom velkém úřadě na Dominikánské, kde však měl být jen dočasně), že se zvažuje dát ho do budovy Nádražní 4 (což se mohlo vědět už v roce 2018) a také, že utíkají finance za pronájem (nepřekvapivé a logické – je to „cena“ za službu lidem a ostatně totéž bude platit i pro Nádražní 4).

Nová koalice (u ANO a KDU-ČSL to znamená obrat o 180 stupňů) tak vlastně „hodila do koše“ jak několikaměsíční přípravy, tak i nemalou částku peněz (ušlé nájemné, které se nevybralo poté, co nájemce opustil nebytové prostory – tady hovoříme o cca 250 tisících, které pak každý měsíc narůstají). Kdyby se jednalo o nějaký kontroverzní nevýhodný projekt, tak snad ano, ale u něčeho, co mělo přiblížit lidem služby úřadu na frekventovaném místě v centru města, je to škoda. Jediným, komu tak zatím prostor posloužil, byli malíři Vojta Čižmář a Dominik Dobeš, kteří dílem „People walking by” krásně vyzdobili okna.

JUDr. Michal Závodský

zastupitel MČ Brno-střed (nez. za Zelené)