7. 6. 2010
Bývalý tajemník radnice Brna-středu Radovan Novotný, obžalovaný z korupce, v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že jeho kancelář během pobytu ve vazbě vykradli. Podle Novotného k tomu došlo mezi 12. a 14. únorem.
Ověřit si tyto informace, popřípadě zjistit od policie, v jaké fázi vyšetřování případu je, je ale prakticky nemožné. Může za to takzvaný náhubkový zákon.
„O vykradení jsem se dozvěděl, když jsem byl ve vazbě. Přišla mi to říct policistka z Běhounské, kde řeší všeobecnou kriminalitu. Stalo se to dva nebo tři dny po tom, co mě zatkli, a řekli mi o tom zhruba po týdnu,“ uvedl včera Novotný.
Podnikatele propustili z vazby na konci dubna po složení dvoumilionové kauce. Od té doby ho policie o výsledcích vyšetřování krádeže neinformovala. „Z kanceláře mi zmizelo tělo počítače, šanony, všechny volně ležící papíry a pas. Mezi dokumenty byly smlouvy a mé záznamy k mým obchodním případům, ty také zmizely,“ popsal detaily Novotný. Jihomoravští policisté se k případu nechtějí vůbec vyjádřit ani potvrdit, jestli se jím vůbec zabývají. Odvolávají se na náhubkový zákon a ochranu osobních údajů. Problém je v tom, že je známa totožnost poškozeného. Nepomůže ani fakt, že sám poškozený o případu bez potíží mluví.
Získat vyjádření policie? Nemožné
„Můžeme se k případům vyjadřovat jen v obecném smyslu, ne když je známa totožnost oběti. Souvisí to i s náhubkovým zákonem“ vysvětlila mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.
Za pravdu jí dává i oslovený právník. „Policie může poskytovat informace jen osobám, které mají právo k nahlédnutí do spisu. V tomhle je trestní řád nekompromisní,“ potvrdil právník Karel Schelle. O možné souvislosti krádeže s korupcí, za kterou je Novotný stíhán, odmítl mluvit i státní zástupce, který má jeho případ na starosti. „Navíc já se ani tím vykradením kanceláře nezabývám,“ dodal státní zástupce Ivan Hrazdíra. Odmítli se vyjádřit i policisté z Útvaru pro odhalování korupce.
Mladá fronta DNES – Brno | 20. 5. 2010 | autor: Václav Prak, s přispěním Jakuba Ghanema