12. 2. 2007
Hlavní náplní nadace, v jejímž čele už pět let stojím, je shánět a rozdělovat peníze na drobné projekty v oblasti ekologie a životního prostředí.
Snad tedy vím, jak je těžké oslovit sponzory a získat potřebné peníze. Tím víc se mě potom dotýká rozhazovačnost a nešetrnost našich úřadů na všech stupních. Na Brně-střed se mluví o řadě nevýhodně uzavřených smluv, o korupci. I proto jsem se rozhodla kandidovat ve volbách a spolu s dalšími zelenými jsem uspěla.
Už při povolebních jednáních se ukázalo, jak je těžké se rozhodovat v situaci, kdy si na jedné straně chcete zachovat čistý štít a na straně druhé chcete prosadit co nejvíce z volebního programu, protože tím jste povinováni svým voličům. Přitom v opozici je tato možnost velmi omezená, ne-li žádná.
Situace na Brně střed je po zkolabování starosty Michala Bortla a po tom, co se o jeho chování a jednání napsalo v novinách, pro řadu lidí důvodem k smíchu nebo údivu. A bohužel je nutno říci, že za ni nesou odpovědnost především zástupci ODS na Brně-střed, kteří vstoupili do koalice s problematickým starostou jen proto, aby se udrželi ve vedení radnice. Přitom zkušenost s ním měla většina z nich už z minulého funkčního období. Tito lidé nyní mluví o tom, že je starosta Michal Bortel přepracovaný, že si toho na sebe hodně nabral a podobně. To je určitě pravda. Na straně druhé už nikdo neříká, že o jeho řekněme nezralém a nestandardním chování (a například i ve vztahu k ženám) se mluvilo už dříve, a o to více po volbách, kdy se začala zvažovat možná koaliční uskupení. I zprávy o jeho ambicióznosti, o tom, že je člověkem „který v tom umí chodit“ k nám prosákly z několika stran předtím, než jsme měli možnost se s ním poprvé setkat.
Logicky jsme si proto jako hlavní podmínku pro jednání o možné koalici s ČSSD dali požadavek na to, aby v této případné trojkoalici zelených, KDU-ČSL a ČSSD Michal Bortel nebyl starostou. Ukazuje se, že to byl požadavek prozíravý. Věřím tomu, že rozhodnutí ODS jít s ČSSD do velké koalice, přestože zde byla i varianta trojkoalice se Stranou zelených a lidovci, byl strach ovlivněný děním na Magistrátu města Brna, strach z toho, že i na Brně střed by se ODS mohla ocitnout v opozici. ODS proto raději kývla na požadavek Michala Bortla na starostovské křeslo, přestože jí muselo být jasné, že to nebude nikterak jednoduché a přestože tak dramatický vývoj nikdo nemohl čekat. Bohužel tato zkušenost nyní stojí čas a peníze i dobrou pověst městskou část Brno-střed a její obyvatelé teď můžou jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, co zde jejich zástupci provádějí.
JASNA FLAMIKOVÁ, ředitelka Nadace Veronica a zastupitelka na radnici Brno-střed
8. prosince 2006 | Lidové noviny – Brno