2. 1. 2008
Centrální brněnská městská část se může pyšnit několika „nej“. Jde o největší brněnskou aglomeraci s 84 tisíci obyvateli a více než třičtvrtěmiliardovým rozpočtem. Počtem politických a úřednických skandálů za poslední léta snad v součtu Brno-střed předstihlo zbytek Brna.
Charakteristické je, že mnoho jejích občanů ani neví, kudy vedou hranice městské části, co vše pro ně má nebo může tato největší „malá“ radnice udělat, kdo vlastně stojí v jejím čele, přesněji řečeno kdo ji řídí.
Do předloňských voleb vždy v čele radnice stála starostka či starosta z ODS za účasti radních z KDU. Nebýt jejich propadu, nestal by se starostou lídr sociálních demokratů Michal Bortel. Ale jen na nějakých třináct měsíců. Během nich stihl vyrobit tolik excesů, že jejich připomínání by již bylo jen neekologickým plýtváním novinového papíru. Podivuhodné nebylo jen jeho chování, ale stejně tak i okolnosti, za jakých ho jeho koaliční partneři z ODS „odvolali“.
Již během podzimu prosakovaly z radnice zprávy, že starosta se rozhodl využít své výhradní starostovské kompetence ohledně obsazení místa tajemníka. Mezi ním a tajemníkem Radovanem Novotným to jiskřilo, a to tak, že celý týden před posledním zastupitelstvem, na které ODS naplánovala Bortelovu rezignaci, raději tajemník dlel v pracovní neschopnosti, aby se „náhodou“ něco nepřihodilo.
Během posledního roku jsem si kladl otázku, kdo vlastně má na chod radnice největší vliv. Přesněji řečeno, kdo řídí utrácení rozpočtu, obsazování výběrových řízení, organizaci pronájmů nebytových prostor, nábor zaměstnanců. Není to starosta, ale vše se exekutivně děje na právní odpovědnost tajemníka.
Když jsem šel po kořenech mnoha skandálů, takřka pokaždé jsem skončil u tajemníka Novotného, namátkou: pronájem pozemků na důmWilson prakticky zdarma předem známým osobám, nedodržení Statutu města Brna, manipulace s privatizací bytového fondu, tolerance stánkového prodeje mimo vyhrazená místa, přidělování zakázek předem vybraným firmám, nezákonné bránění poskytování informací, podezření na předražované dodávky služeb, nezákonné zveřejnění osobních údajů na webu radnice, manipulace s odhady cen městských nemovitostí, opakované pokuty za zpackaná výběrová řízení od antimonopolního úřadu, lhaní zastupitelům při nezákonném rozdělování dvoumilionové dotace. Před lety vedené přestupkové řízení s aktivistou Milanem Štefancem dokonce skončilo u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku rozsudkem, který uznal, že Brno-střed jej pokutovalo v rozporu se základními lidskými právy. A co stále neskončená „kauza ASA“, kde jeden ze soutěžitelů „náhodou“ dopředu věděl, které firmy budou ve stomilionovém tendru vybrány?
Jak je možné, že člověk, který má na svědomí tak rekordní množství pochybení, stojí ještě v čele úřednického aparátu Brna-střed?
Pokud ODS konečně prozřela a starostu Bortela v souladu se zdravým rozumem vyzvala po roce k rezignaci kvůli jeho ostudnému chování (za které však nesla plnou spoluodpovědnost), troufám si tvrdit, že totéž je na místě i v případě tajemníka Brna-střed. Není otázkou začátku roku 2008, s kým složí ODS koalici na naší radnici. Primární otázkou je, zda zastupující místostarostka Dagmar Hrubá a magistrátní tajemník Loutocký, tedy ze zákona o obcích kompetentní osoby, budou i nadále držet pěsti ostudnému nedodržování zákonů na úřadě největší brněnské městské části.
O autorovi| SVATOPLUK BARTÍK, Autor je zastupitelem MČ Brno-střed
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava