3. 2. 2011
Kde budou zahrádky, kde silnice, sjezdovka nebo hypermarket? Nezávazné besedy o územním plánu končí, od pondělka poběží takzvané oficiální vystavení. Připomínky může podat každý Brňan.
Územní plán je od listopadu ve svých třech variantách vystavený v sále v Kounicově ulici. Doteď byly besedy o něm a připomínky k němu spíš otevřenou diskusí, od pondělka však už půjde do tuhého. Začíná oficiální část jeho vystavení, ta potrvá do 10. března. V této době mohou lidé podávat k plánu připomínky a námitky.
„Pro připomínkování nemusí člověk znát precizně stavební zákon, může lidskými slovy říci například, že chce v Jižním centru park, nebo že nechce, aby z Kraví hory zmizely zahrádky. Nebo naopak že se mu líbí sjezdovka v Pisárkách a že ji chce,“ vysvětluje Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které se územnímu plánu věnuje.
Připomínkování územního plánu nemá být příležitostí pro notorické stěžovatele, ale pro lidi, kteří chtějí ovlivnit prostředí, ve kterém budou žít. „Neznamená to, že občan si na něco stěžuje, nýbrž že doporučuje městu, co zlepšit,“ uvedl Hollan.
Lidé mají tři možnosti, jak se ozvat: odevzdat písemnou připomínku přímo na veřejném projednání, přinést ji na podatelnu Odboru územního plánování a rozvoje nebo ji poslat e-mailem. Zatímco „obyčejní“ Brňané mohou podávat připomínky, majitelé pozemků, kterých se územní plán týká, mohou uplatnit takzvané námitky. Zatímco o námitkách rozhoduje zastupitelstvo, „pouhé“ připomínky bere magistrát na vědomí, přijímá je, nebo odmítá, ale nemusí vysvětlovat proč.
Existuje však ještě jedna možnost, jak dát své připomínce status námitky a zařídit tak, aby se jí úředníci dostatečně věnovali: domluvit se s dalšími dvěma sty lidmi a zvolit si zástupce veřejnosti. Ten dostane plnou moc všech dvou set smluvených Brňanů bez ohledu na městskou část, ve které bydlí a bude moci podávat námitky i za ně. Ale pouze ve věci, ke které ho lidé zmocní. Tuhle možnost využije do začátku března několik desítek sdružení a zájmových skupit.
Příklad: zahrádkáři se sdružili proti rušení svých záhonů
Třeba Občanské sdružení Masarykova čtvrť. Jejím zástupcům se například nelíbí body ve variantě jedna územního plánu, podle kterých by na náměstí Míru mohla být povolená stavba kontroverzního projektu Wilson nebo budovy vysoké až jedenadvacet metrů. V něčem sdružení dokonce navrhuje zůstat u původního územního plánu, varianty toho nového by totiž zrušily pásy zeleně v Barvičově, Lerchově nebo Preslově ulici. Podobně se sdružili třeba i zahrádkáři, kterým se nelíbí rušení některých zahrádkářských kolonií ve městě. Ozvou se i cyklisté a ochránci přírody.
„V sále Břetislava Bakaly bude 22. a 23. února takzvané veřejné projednání územního plánu a od té chvíle poběží zákonná lhůta pro podávání připomínek,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Pavel Žára. Lhůta trvá patnáct dní, tedy do 10. března. Podávání připomínek prý není nijak složité. „Ozvat se může kdokoli, musí ale připomínku podat písemně,“ vysvětluje Žára. Písemná žádost nemusí obsahovat žádné zvláštní formální prvky, jde jen o to srozumitelně popsat, co přesně člověku vadí nebo co by chtěl změnit. „Připomínkují se všechny tři varianty, takže je vždy třeba uvést, o kterou z variant se jedná,“ dodává Žára.
Co bude s konceptem územního plánu dál? Výsledkem bude jedna varianta, která spojí to nejlepší ze všech tří navrhovaných a zapracuje připomínky veřejnosti.
FAKTA: Proč se zajímat o plán Brna
Protože v novém Brně, které bude podle něj vznikat, budou žít naše děti a děti našich dětí. Je tedy nutné využít nejenom znalostí politiků, úředníků a architektů, kteří plán připravili, ale i urbanistů, inženýrů, ekologů, dopraváků či starousedlíků, co znají dané prostředí po generace.
A také novousedlíků, kteří mají jasnou představu, jak chtějí v Brně dál žít.
Kam a jak dávat připomínky e-mailem na adresu oupr@brno.cz na podatelnu v budově magistrátu v Kounicově ulici přímo na veřejném projednání 22. nebo 23. února od pěti hodin odpoledne v sále Břetislava Bakaly písemně a konkrétně (je lepší připomínkovat body než napsat třeba: Chci v centru víc zeleně) nejpozději do 10. března 2011.
Regionální mutace | Mladá fronta DNES – Brno | autorka: Klára Kubíčková