9. 11. 2010

Na radnici městské části Brno-střed budou platit na plný úvazek devět lidí v uvolněných funkcích. Je o víc než na celém brněnském magistrátu.

Schválili to v pondělí zastupitelé koaličních ODS a ČSSD. V minulém volebním období působilo na této radnici sedm placených funkcionářů, stejně jich je i na celém magistrátu. Jenže ten má nesrovnatelně větší agendu i rozpočet. Opozice, tedy zelení, lidovci a TOP 09, se vzbouřila a navrhla snížit počet těchto funkcionářů na šest. Neuspěla.

Zastupitelka Jasna Flamiková (SZ) argumentovala kromě nižšího objemu povinností městské části ve srovnání s Brnem i napjatým rozpočtem. „V celé ČR se šetří, propouští se, snižují se platy, a tady se přijímají další lidé v době, kdy řada úředníků není placena, jak by placena být měla,“ uvedla. Podle jejího odhadu budou dva lidé navíc znamenat pro radnici výdaj 1,5 milionu korun ročně.

Toto je naše řešení

Lídr ODS Libor Šťástka obhajuje nabobtnalý byrokratický aparát tím, že celobrněnský magistrát podle něj disponuje „procesní mašinerií úředníků“. „My na tom takto nejsme, agendám musíme věnovat neméně silnou pozornost, a toto je naše řešení,“ uvedl.

Koaliční smlouvu opět uzavřela na Brně-střed ODS s ČSSD. Obě strany získaly po 13 mandátech ze 45, díky mírně lepšímu volebnímu výsledku obhájila post starosty ODS.

Zastupitelé jím v pondělí zvolili právě Šťástku, který funkci zastával dosud. Prvním místostarostou se stal Pavel Sázavský (ČSSD). Zastupitelé volili veřejně, nikoli v tajné volbě, což bývá obvyklejší.

Městská část Brno-střed je největší v Brně. Podle údaje na jejích webových stránkách v ní žije kolem 80 000 obyvatel.

Aktuálně.cz | 9. 11. 2010