27. 10. 2010
V českých městech a vesnicích vznikají po komunálních volbách vládnoucí koalice. Možná až v překvapivém množství případů se na spolupráci domluvili občanští a sociální demokraté. Co české komunální i celostátní politice pravolevé koalice přinesou, se ptá Radiožurnál politologa Pavla Šaradína z UP v Olomouci.
Host (Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého Olomouc):
Dobrý večer.
Moderátor (Ondřej Houska):
Pane Šaradíne, považujete vznik velkých koalic na komunální úrovni za nový, překvapivý fenomén nebo stranické zabarvení na místní úrovni vlastně nemá až takový význam, jak se i obvykle říká?
Host (Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého Olomouc):
Já si myslím, že to stranické zabarvení význam má, nicméně úplně bych nesouhlasil s tou základní premisou, že těch koalic velkých je o něco více nebo mnohem více, než tomu bylo kdy jindy. Mám spíše pocit, že v některých městech, pokud budeme brát od těch středních měst po ta větší, takže naopak došlo k jejich snížení. Můžeme jmenovat například Olomouc, kde byla dlouhodobě velká koalice a mám pocit, že tam, kde to šlo, tak ty pravicové strany se spojily a sociální demokracie prostě se do rady nedostala. Takže je těžko hodnotitelné, jestli je to fenomén těchto voleb, kdy se odehrál, kdy se skládají velké koalice. Myslím si, že tomu bylo tak vždy a naopak někde došlo k té odvaze, že ty velké koalice prostě nevznikly a byla dána přednost ideově čistým koalicím.
Moderátor (Ondřej Houska):
Když jsem říkal o tom, že je velké množství velkých koalic, tak jsem to myslel hlavně v souvislosti s tím, že o těchhle volbách se hodně mluvilo právě v té souvislosti, že je potřeba změnit stávající poměry. Vy jste jmenoval třeba Olomouc, kde tedy se neobnovila ta předešlá koalice, nicméně v řadě měst se vlastně spojili sociální a občanští demokraté, třeba i na úkor nově vzniklých politických subjektů. Jedná se o velké koalice v Praze nebo je to jedna z možností je nejpravděpodobnější variantou velká koalice v Brně, nemůže podle vás, pokud něco takového skutečně nastane, přijít taková určitá frustrace voličů, že nemůžou nic změnit a teď nehodnoťme, jestli ta kritika údajně korupčních poměrů v řadě měst je oprávněná či ne.
Host (Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého Olomouc):
Máte nesporně pravdu v tom, že k té frustraci může dojít, protože občané se snažili podpořit nikoliv vznik velké koalice, ale snažili se nabídnout nebo snažili se podporovat politické strany, aby právě k těm velkým koalicím nedocházelo. Já když jsem sledoval právě regionální lokální tisk, takže spousta komentářů kritických právě směřovala k těm dlouholetým vztahům mezi sociálními a občanskými demokraty a myslím si, že ne, že by to mělo nějaký vliv na celostátní politiku, tak to má právě vliv na kvalitu života v těch obcích a tam, kde vlastně je slabá opozice, tak ta města si většinou nevedou příliš dobře.
Moderátor (Ondřej Houska):
A proč podle vás tyhle velké koalice přesto vznikají, byť samozřejmě, jak už jste říkal, ne po celé republice je zatím to, že nové subjekty třeba nemají takovou zkušenost, takže se s nimi ty stávající nechtějí spojit z těchhle logických důvodů, anebo je to naopak snaha už zavedených politiků nevpustit na svůj píseček někoho nového?
Host (Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého Olomouc):
Já bych se přikláněl k té druhé variantě, byť znám také případy v České republice, kde z těch nových politických stran nebo nějakých nezávislých uskupení vznikla, vznikly silné protestní strany, ale bohužel to skončilo právě na tom protestu, že ony nebyly schopné nabídnout pozitivní řešení. Nicméně skutečně převažuje ta dlouhodobá spolupráce mezi dvěma velkými politickými stranami, která si myslím i do značné míry není plně produktivní, protože jde více o rozdělení toho města, nejrůznějších obchodů, klientelistických vazeb a tak dál a je pravda, že tam, kde mohla vzniknout i větší ta koalice, takže ne vždy se to stalo a bylo dáno přednost právě té dlouhodobé spolupráci řekněme založené spíše na těch klientelistických vazbách.
Moderátor (Ondřej Houska):
A co vznikání nebo časté vznikání velkých koalic vlastně vypovídá o poměrech v ODS, když premiér a předseda ODS Petr Nečas veřejně prohlásil, že jsou mu bližší pravicové koalice, že by se tedy ODS měla spojovat spíše s TOP 09, ale v Brně se mluví o tom, že velká koalice je téměř jistá, jak už jsme řekli, tahle varianta je stále ještě ve hře i v Praze. Neznamená to, že centrální vedení ODS nemá takovou sílu, takovou moc ve straně?
Host (Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého Olomouc):
Víte, ono je vždy bližší košile než kabát, naopak můžeme zmínit třeba situaci po krajských volbách, kdy zase Jiří Paroubek nabádal k utvoření koalic řekněme také ideově čistých, třeba za podpory KSČM, nicméně právě v Brně došlo k vytvoření velké koalice ještě ve spolupráci s KDU-ČSL, což třeba Jiří Paroubek také kritizoval. Nebylo to přímo to, že ho to oslabovalo, koneckonců ta města si žijí svým vlastním životem a nelze v žádném případě paušalizovat. Já si myslím, že premiéra Nečase toto nemůže nějakým způsobem oslabit ho, mohou oslabit spíše ty věci, které se budou hrát na té vládní úrovni, to znamená přijímání, nepřijímání zákonů, podpora reformám, popřípadě případné stávky, demonstrace a tak dále.
Moderátor (Ondřej Houska):
Říká politolog Pavel Šaradín. Děkujeme a hezký večer do Olomouce.
Host (Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého Olomouc):
Vám také, na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál, 25.10.2010