8. 1. 2020

Všichni jsme v posledních letech svědky rychle se zvyšujících cen bydlení. Zajistit si kvalitní a stabilní bydlení je problémem už nejen pro ty nejchudší. Na koupi vlastního bytu dosáhne při dnešních cenách stále méně lidí. Bydlení v nájmu u soukromých pronajímatelů bývá drahé a často i nejisté. Smlouvy se uzavírají obvykle na rok a nemáte jistotu, že vám bude prodloužena, přestože řádně platíte.

Oproti jiným samosprávám má městská část Brno-střed výhodu. Stále má ve správě více než tři tisíce městských bytů. Díky nim může nabízet finančně dostupné a trvalé nájemní bydlení. Nájemné je výrazně nižší než to komerční. Od roku 2012 je navyšováno jen o inflaci a pro stávající obyvatele činí cca 100 Kč za metr čtvereční měsíčně. O volné byty je značný zájem, který nejspíš vytrvá, i když novým zájemcům současné vedení radnice nájemné potichu zvýšilo. Některé aktuálně obsazované byty jsou od konce loňského roku nabízeny za měsíční nájem 130 i 150 Kč za 1 m2.

Zvyšovat nájem takto razantním způsobem je sice v obecním bydlení možné, ovšem vždy za předpokladu, že zůstane pod úrovní tržního nájemného. Přece jen obec pomocí bydlení plní i jiné cíle, než je jen tvorbu zisku. Samospráva by měla mít na paměti zejména zajištění bydlení zranitelným skupinám občanů jako jsou mladé rodiny, senioři nebo zdravotně znevýhodnění.

V této souvislosti však zaráží, že městská část na jedné straně zvedá nájmy a na straně druhé se snaží zbavovat nájemních domů. Nehovořím o privatizaci domu jeho nájemníkům. Ta za určitých podmínek dává smysl.  Ovšem současné vedení radnice zavádí nový trend. Navrhuje do prodeje i bytové domy, kde jejich nájemci o koupi nestojí nebo na ni nemají finance. Na listopadovém jednání zastupitelstva byl takto doporučen do prodeje dům na Mlýnské ulici ležící v developersky atraktivní lokalitě blízko nového kancelářského komplexu bývalé Vlněny. Podobně byl k prodeji navržen i meziválečný dům na Hvězdové ulici. Tento návrh se naštěstí podařilo zastavit už v majetkové komisi. Podotýkám, že se nejedná o žádné zdevastované a vybydlené domy, ale o běžné činžáky obsazené nájemníky.

Slýchávám, že nejsou peníze na opravu všech bytových domů, které má městská část svěřené. Jsem přesvědčen, že se jedná o argument z velké části lichý. I při současné výši nájemného se na nájmu ročně vybere dohromady více než tři sta milionů korun. Ovšem zpět do oprav domů se letos vrátí pouhé dvě třetiny této částky. Velká část příjmů padne na režijní náklady – zejména na mzdy v celkové výši 38 milionů korun a také na rozličné služby. Rozpočet na nákup různých poradenských a právních služeb skokově vzrostl ve srovnání s minulým rokem o čtvrtinu.  Pokud chybí peníze na opravy, mělo by vedení radnice okamžitě hledat úspory právě zde.

Bydlení je důležitou součástí politiky obce a by bylo vhodné, aby koalice dala jasně najevo, jak chce nakládat s bytovým fondem. Zda chce domy prodávat, zdražovat bydlení nebo naopak opravovat a zvyšovat dostupnost bydlení také pro lidi, kteří se dnes jen těžko dostávají k důstojnému a stabilnímu bydlení.

Mgr. David Oplatek ■zastupitel MČ Brno-střed za stranu Zelených

(článek vyšel ve Zpravodaji městské části Brno-střed 1/2020)