16. 1. 2016
Městská část Brno-střed se na svém území stará o zimní údržbu všech chodníků a vozovek mimo ty, po kterých vedou trasy městské hromadné dopravy. Je to povinnost, kterou jí ukládá Statut města Brna. Zimní údržbu na celém správním území zabezpečují nasmlouvaní partneři – vysoutěžené firmy, kteří drží tzv. zimní pohotovost a v celém procesu zabezpečování zimní údržby mají povinnost řídit se platnou legislativou.
Prioritním zájmem je v co nejkratší možné době zajistit občanům komfortní průchod nejen centrální části města, ale i po chodnících ostatního správního území městské části, a to i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Ne vždy je však zvladatelné úplné odstranění důsledků počasí (sněhové vánice, náledí), a to v jednom okamžiku na celém území městské části. I zákon konstatuje, že úkolem zimní údržby je pouze zmírňování, nikoliv plné odstranění závad ve sjízdnosti a schůdnosti na místních komunikacích.
Městská část Brno-střed má pro svoje správní území, které je pracovně rozděleno do pěti lokalit, vyhotoveny plány zimní údržby. Plán zabezpečení zimní údržby je zpracován v souladu se zákonem o pozemních komunikacích. S ohledem na tuto skutečnost požadujeme, aby byly ze strany zhotovitele dodržovány zásady zimní údržby a to především dodržení časového limitu a předepsaná technologie zimní údržby.
Odmést, oškrabat, zdrsňovat
Na místní komunikaci IV. třídy, kterou je myšlena komunikace nepřístupná provozu silničních motorových vozidel (tzn. chodník) nebo na které je umožněn smíšený provoz, se schůdnost zajišťuje odmetením nebo odhrnutím sněhu, oškrabáním zmrazků a posypem zdrsňovacími materiály. Preferujeme jedině hraněnou drť frakce cca 2-4mm u které je zaručena, např. oproti písku, minimální prašnost.
Bez chemie a šetrně
Odklízení sněhu se provádí především mechanicky. Provádět posyp do vrstvy čerstvě napadeného sněhu vyšší než 3 cm bez předchozího mechanického odstranění je neúčinné, a proto nepřípustné. Vzhledem ke skutečnosti, že se zde nachází takřka vždy i inženýrské sítě, které nejsou uloženy v uzavřeném krytu a v důsledku dlouhodobého používní posypové soli může dojít k jejich poškození, je na našem správním území zimní údržba výše uvedených místních komunikací chemickým materiálem vyloučena. K této selekci posypového materiálu přispěl i požadavek správce komunikačních ploch Brněnských komunikací a.s. doplněný ještě požadavkem zabezpečovat v centru Brna zimní údržbu vozovek a chodníků z kamenné dlažby uložené do nestmeleného materiálu radlicemi s gumovými břity nebo ručně.
Mimořádný důraz je při zimní údržbě kladen na schůdnost. Přednostně jsou zabezpečovány bezbariérové přechody pro chodce, chodníky podél zdravotnických a školských zařízení a příchozích chodníků vedoucích směrem od zastávek MHD k těmto zařízením.
Sůl vadí stromům, psům i obuvi
Na vozovkách je sice za určitých podmínek stanovených legislativou použití chemických rozmrazovacích prostředků resp. soli povoleno, avšak je hned několik argumentů, proč to se solí nepřehánět.
Dle vyjádření správce brněnského stromořadí, tedy Veřejné zeleně města Brna, používání posypové soli snižuje kvalitu půdy. I když sůl není aplikovaná přímo ke stromům, ke kořenům se nakonec dostane odhrnutá solanka a slaná voda. Na rostlině se důsledky zasolení projevují omezením růstu pletiv, redukovaným růstem listů a tím omezenou fotosyntézou; poškozován je kořenový systém. Rostlina je oslabena a při působení dalších stresujících faktorů odumírá.
Sůl škodí i zvířatům, nejvíce to můžeme pozorovat na poškození tlapek našich psů. Solné mapy nevítáme ani na své obuvi.
Sůl může zničit zdroje pitné vody a přetěžuje vody odpadní, které putují do čističek. Jak odborníci uvádějí, může velké množství soli způsobit i „zničení“ celého biologického stupně čištění vod.
A je to levnější
Poslední a nezanedbatelnou výhodou inertního materiálu oproti soli je jeho více než desetinásobně výhodnější cenová dostupnost. Pokusy o jeho recyklaci však dle nám dostupných informací nejsou zatím efektivní.
Nesolte s námi
Pokud se rozhodnete přispět ke schůdnosti chodníku třeba před vaším domem, prosíme o dodržování uvedených pravidel: Odhrnovat, odmetat, oškrabovat, zdrsňovat a nesolit. Děkujeme!