7. 6. 2010

Páteční podvečer na České – lidé se všemi typy hudebních nástrojů, barevné šaty a vlasy, mix hudebních stylů, někde si zazpíváte Kopni do tý bedny a jinde se na vás valí dixie.

Jakoby ta páteční Česká byla ztělesněním rčení: Všechno zlé je k něčemu dobré. A jakoby vám protest pouličních muzikantů a jejich příznivců ukázal, že pouliční hudba, která je ve všech světových velkoměstech součástí veřejného života a dává vám možnost se na chvilku zastavit a zaposlouchat se do toho, co vás přávě teď zaujalo nebo vám vykouzlí úsměv na tváři a vy se můžete s lepší náladou vydat za svým, má i v Brně své místo a chyběla by. A proč by vlastně měla chybět?

Na předminulém zastupitelstvu nám pan starosta Šťástka předvedl výbornou scénku na téma – nepochopený starosta, který se tak snaží. Podařilo se mu vyvolat i za pomoci brněnských médií dojem, že se Brno – zejména jeho centrum – v nejbližší době propadne do bahna, pokud okamžitě nepřijme jím požadovanou vyhlášku proti žebrání.

Více na: http://www.zelenebrno.cz/Temata-Kauzy/Temata/Brnenske-zastupitelstvo/Proc-nebyla-prijata-vyhlaska-o-zakazu-zebrani

A tak na květnovém zastupitelstvu tato vyhláška přijata byla. Přestože jsme upozorňovali, že důsledkem jejího přijetí bude zákaz pouliční hudby a že k životu ve městě hudební produkce a vůbec pouliční umění prostě patří. Na to pan starosta odvětil, že Brno není Dublin a on zatím na žádnou kvalitní hudbení produkci v ulicích města nenarazil. Vzhledem k tomu, že jsem ho osobně zahlédla, jak se vozí z jedné radnice na druhou radnici velkým černým autem, je to vcelku pochopitelné.

Více čtěte na: http://www.zelenebrno.cz/Temata-Kauzy/Temata/Brnenske-zastupitelstvo/Proc-Zeleni-nepodporili-vyhlasku-o-zakazu-zebrani

Jenže se ukázalo, že zákaz pouliční hudební produkce nadzvedl více lidí, než pan starosta čekal a jelikož je před volbami, tak obrátil. Přišel s projektem Music Point a najednou si začal veřejně uvědomovat, jak je hudba v ulicích důležitá. Problém je, že jím nabídnuté řešení představuje menší pokřivení trhu. Dobrý pouliční hudebník čím lépe hraje, tím více si vydělá a proto se objevuje v ulicích častěji. Když hraje jiný falešně, tak jednak toho moc nedostane a druhak mu jeho sousedé a kolemjdoucí dají najevo, že jim jeho produkce vadí. A tak i zde zafunguje volná ruka trhu a lepší zůstává. V případě Music Pointů si nějak nedovedu představit, kdo bude udělovat povolení a rozhodovat o tom, která produkce je lepší než ta druhá. A pokud budou ješte provázány s existencí zahrádek restaurací, můžeme se dočkat pěkného šramlu.

Co říci závěrem: vypadá to, že hudební produkce v ulicích nezanikne, že si brněnští politikové uvědomili, že s vyhláškou vylili i dítě a že na příštím brněnském zastupitelstvu bude vyhláška pozměněna v prospěch pouličních muzikantů.

Kateřina Dubská, zastupitelka města Brna za Stranu zelených