3. 3. 2008

Ani letos nezůstali brněnští zelení stranou akcí připomínajících násilnou anexi Tibetu ČLR a současnou situaci v zemi.

Ve středu 5. března zahájila zastupitelka SZ města Brna Jasna Flamiková v Green Pointu v pasáži Alfa výstavu fotografií tibetské lidové kultury a náboženství. Výstava, kterou velkoryse zapujčilo o.s. Lungta, zachycuje bohatství a jedinečnost tibetské kultury, v současné době vážně ohrožené státem organizovanou kolonizací země čínským obyvatelstvem a rozvojem organizované turistiky, a je doplněna informačními materiály týkajícími se okupace země a její současné situace. Potrvá do konce měsíce března.

U příležitosti 49. výročí povstání tibetského lidu proti čínské okupaci 10. března připoměli také členové brněnské SZ tehdejší události a upozornili na porušování lidských práv v současném Tibetu, zejména potlačování politického a náboženského vyznání, zadržování politických vězňů bez soudních procesů a jejich mučení, potlačování kulturní identity, regulaci porodnosti Tibeťanů čínskými úřady či ekonomické vzkořisťování a ekologickou devastaci země. Na chodník ulice Česká v místech, kde ústí do ulice Joštova, nakreslili brněnští členové strany křídou obrys tibetské vlajky o rozměrech 3,8 x 5,6 m a poté jej postupně za přispění kolemjdoucích vybarvili.

Vybarvování vlajky začalo po 16. hodině a okolo půl šesté došlo na úklid, který spočíval v očištění celé plochy vodou a košťaty. „Úklid je zároveň analogií k ničení pracných sypaných mandal, kdy si Tibeťané připomínají, že každá forma pomíjí a nemá se na ní proto lpět,“ dodal Adam Kubát, jeden z organizátorů akce. V rámci akce byly rozdány asi dvě stovky letáků a další materiály popisující lidskoprávní a ekonomickou situaci v Tibetu.

K akci Vlajka pro Tibet se připojil také Poslanecký klub Strany zelených – viz článek zde. Předseda strany Martin Bursík se v neděli 16. března v 19 hodin před budovou čínského velvyslanectví v Praze zúčastnil demonstrace proti způsobu, jakým čínská armáda a policie zasahuje v těchto dnech proti demonstrujícím Tibeťanům. Podělil se o svou zkušenost s pobytem v Tibetu a následně přečetl prohlášení k současné situaci v Tibetu, které mimo něj podepsali i Kateřina Jacques a Ondřej Liška. Tiskovou zprávu ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga přečetl předseda Olympic Watch Jan Ruml. Čelní představitelé strany se před ambasádu ČLR dostavili i ve středu 19. března, tedy v den, kdy Poslanecká sněmovna PČR projednávala rezoluci o Tibetu. Shromážděné prostřednictvím svého dopisu pozdravil tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama a k více než tisícovce přítomných krátce promluvil i bývalý prezident republiky Václav Havel.

Fotografie z obou brněnských akcí naleznete zde; můžete se podívat i na video.